صفحه اصلی
بزرگداشت مقام سعدی در تالار مولوی برگزار شد.
  • 33608 بازدید

ویژه‌برنامه گرامیداشت سعدی به همت کانون موسیقی در روز سه شنبه 19 اردیبهشت ماه  در تالار مولوی دانشکده ادبیات و علوم انسانی با حضور دکتر آقامیری، رئیس دانشگاه برگزارشد.

دکتر آقامیری در سخنان خود به پاسداشت میراث گرانبهای زبان و ادبیات فارسی تاکید کردند و افزودند سعدی باعث احساس هویت ما، حافظ باعث احساس غرور ما، فردوسی باعث احساس قدرت ما و مولوی باعث احساس معنویت ما ایرانیان است.

 اجرای موسیقی اصیل توسط گروه چاووش ، آوازخوانی استاد علی جهاندار؛استاد بزرگ آواز ایران،  سخنرانی دکتر رشید کاکاوند و دکتر کوره ای و شعرخوانی آقای مولوی از بخش های مختلف این مراسم بود.

دکتر کوره ای در صحبت های خود به جایگاه رفیع سعدی شیرازی در زبان و ادبیات فارسی اشاره کردند و افزودند گلستان سعدی سرشار از پندهای چگونه زیستن است و اگر می خواهید چندین سال بزرگتر از خودتان زندگی کنید گلستان بخوانید. ایشان همچنین ادامه دادند که کل ادبیات جهان، سعدی را جز برترین ها می داند.

سخنرانی دکتر رشید کاکاوند حسن ختام این مراسم بود. دکتر کاکاوند سعدی را افضل المتکلمین نامیدند و به محبوبیت و مقبولیت سعدی هم در میان متخصصین و هم درمیان عموم مردم اشاره داشتند و علت آن را مصلح بودن و زبان ملایم سعدی دانستند.

ایشان افزودند: کلام سعدی سهل ممتنع است. آنقدر زبان سعدی ساده است که یک آدم معمولی وقتی می شنود می گوید که این حرف ها را همه می توانند بزنند ولی ممتنع یعنی کسی غیر از سعدی نمی تواند بگوید. سعدی بودن کار آسانی نیست مهمترین ویژگی سعدی این است که فاصله میان راوی اصلی و راوی متن در آثار سعدی کم است و صداقت درآثار سعدی موج می زند.

افزودن نظرات